Kommenteeri

Põdrasamblik - mitte ainult põtrade toit

Jala all pehme ja vetruv, suus krõbe ja magus - see on põdrasamblik, millest valmistatud krõpsud on Põhjamaade kokkade viimase aja lemmikud. Udupeenet gurmeetoitu, mida restoranides erinevatel viisidel pakutakse, saab lihtsalt ka ise kodus valmistada.
Kes mõnes nõmme- ja palumetsas jalutanud või rabas käinud, on põdrasamblikku väga suure tõenäosusega näinud. Hele, hallikas, pehme, puhmas kasvav. Tundras on see põhjapõtrade meelistoit. Põhjala meisterkokad pakuvad seda vägevat taime meeleldi aga ka oma restoranide külastajatele. Näiteks krõpsudena või siis mõne magustoidu juures kaunistusena.

Mida läheb samblikukrõpsude valmistamiseks vaja?
200 g samblikku (alpi põdrasamblik)
200 g suhkrut (kui soovid magusamat, siis lisa rohkem)
200 ml vett
soovi korral kaneelipulka, kardemoni

Puhasta hoolikalt samblikud võõrkehadest (lehtedest ja lehepurust, okastest ja kõigest muus kõrvalisest. Võimalusel korja juba võimalikult puhast samblikku), heaks abivahendiks on pintsetid. Kui protseduurid samblikuga tehtud, valmista suhkrusiirup, kuhu lisa juurde vürtsid - kaneelipulgad, kardemonikaunad. Seejärel lisa potti samblik, mida kuumuta siirupis 30 minutit. Väldi kindlasti keetmist! Kurna siis samblikud siirupist, aseta ahjuplaadile ja kuivata/küpseta 100-150°C juures seni, kuni samblikud on muutunud krõbedaks. Keskmiselt võtab see aega 20-30 minutit.

TAUST

Lisaks mõnusale suutäiele sobib põdrasamblik ka tervise turgutamiseks. Tead kasutatakse köha ja erinevate külmetus- ja kopsuhaiguste puhul peamiselt teena.
Põdrasambliku perekonda kuulub Eestis seitse liiki: mahe, sagris, mets, peen, harilik, raba ja alpi põdrasamblik. Kõik on laia leviku ja kasvukohaga liigid. Kasvavad nii liivasel mullal lagedal või poolvarjus, liivikutel, nõmme- ja palumetsades kui ka turbasel niiskel mullal rabades.
Välimuselt on liigid üksteisega väga sarnased. Ühiseks tunnuseks on hele, valkjashall või kollakas värvus. Kõrgus on keskmiselt 10 cm (maksimaalne 30 cm). Arvestades, et nende juurdekasv on aastas väga väike (2–7 mm), on nad pikaealised organismid. Kasvukohal moodustavad katvaid mitme ruutmeetri suuruseid alasid, kasvavad murusalt, välja arvatud alpi põdrasamblik, mis moodustab kuppeljaid põõsakesi.

Allikas: herba.folklore.ee

Autorid on: Signe Sillasoo, Maret Allikas

Lisa kommentaar

Email again: